Droga - piotrchrobak.com

Droga

Year

2015

Share

Tytuł projektu nawiązuje do albumu "W poszukiwaniu drogi", wydanego w maju 2014 roku po jednym z plenerów w Berlinie, całość realizowana wraz z Jakubem Malikiem i Tomaszem Zwolińskim. Prezentowane w ramach cyklu dublety, to zestawienia charakterystycznych dla mnie planów i ujęć, które zostały wybrane z pośród kilkuset zdjęć realizowanych w trakcie plenerów „street-foto” w Krakowie, Wrocławiu, Pradze, Berlinie i Barcelonie. W sposób symboliczny ta wystawa zamyka okres „artystycznego poszukiwania drogi” i pokazuje „drogę”, którą wybrałem - zdjęcia uliczne, głównie czarno-białe, skupione zawsze, ale nie wyłącznie - wokół ludzi.
Wernisaż odbył się 6 lutego 2015 - fotorelacja.

Kraków

Kraków / Berlin
Święto zatrzymuje drogę codzienności. Wprowadza aurę magii, wyjątkowości, podniosłej atmosfery, zatrzymania czasu. Wyraża się w rytuałach, gestach i stroju. Twarze ludzi nie są najważniejsze w pokazywanej sytuacji, w niej uliczna codzienność Krakowa i Berlina ustępuje kolejnemu bohaterowi drogi - świętu.

Wrocław

Wrocław / Rotterdam
Centrum Wrocławia i Rotterdamu. Różne tempa, cele i dystanse. Ludzie będący w swojej drodze, uchwyceni w wydawało by się tych samych ulicznych sytuacjach i podobnych miejscach. Inne światy, emocje, dynamika, kultura, kraj. Drogę dobrze pokonywać wspólnie, można czasem wesprzeć się na ramieniu lub ramie „partnera”.

Barcelona

Barcelona / Berlin
Życiowa droga zaczyna się w dzieciństwie, które maluje kultura, środowisko, zwyczaje, otoczenie. Hiszpania - czas siesty – moment, kiedy ulice przedmieść, po których nie spacerują turyści pustoszeją, dzieci zaczynają niekończącą się grę „w korki”. Berlin - wielokulturowa dzielnica „Kreuzberg” – chociaż wszyscy najchętniej bawią się w Görlitzer Park, to jednak - „w drodze” z parku do domu dzieci bawią się na ulicy.

Kraków

Kraków / Kraków
„Znajdź element, który nie pasuje do Krakowskiego Rynku.” Artysta, student czy turysta potrzebuje znaleźć czas i miejsce na odpoczynek. Zatrzymanie w drodze daje szansę na refleksję, na spojrzenie gdzieś do tyłu czy obok i dostrzeżenia czegoś więcej, niż własny, indywidualnie wyznaczony cel.

Praga

Praga / Praga
W drodze napotykamy kolory, smaki, zapachy i dźwięki. Jedni potrafią je tworzyć inni odbierać. Swoista symbioza daje obu stronom niekończącą się możliwość poszukiwań swojego stylu, sposobu wyrazu - a wszystko to obok siebie, na jednej „drodze” - Plac Wacława (Václavské náměstí) z przeciwległych ujęć, miejscowy „artysta” i turysta ze Słowacji.